Jak przygotować pliki?

poniżej znajdziesz informacje dotyczące przygotowania plików do produktów dostępnych na stronie

   

  • Ogólne zasady

    • Format pliku - .jpg czy .pdf?

      Format pliku zależy od technologii, w której docelowo będzie drukowany Twój produkt. 

      Jeśli wybierasz druk na ploterze lub w technologii LAB, przygotuj pliki w formacie .jpg i w przestrzeni kolorystycznej RGB. 

      Jeśli drukujesz na HP Indigo, musisz przygotować pliki w formacie .pdf i w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

      Pamiętaj, że to rodzaj papieru wpływa na dobór odpowiadającej mu technologii druku. Dlatego decydując się na wybrany typ papieru dostępny w naszym serwisie, miej na uwadze odpowiednie przygotowanie plików do wybranego przez Ciebie sposobu druku. 

    • Format, spady i marginesy

      Plik powinien być przygotowany w skali 1:1. Format pliku netto oznacza format docelowy, czyli po docięciu. Format brutto to format netto ze spadami. Pliki powinny zawierać po 5 mm spadów z każdej strony. Zaleca się zachowanie bezpiecznych marginesów w projekcie, tzn. umieszczanie tekstów i grafiki co najmniej 3 mm od krawędzi formatu netto projektu.

    • Rozdzielczość

      Wszystkie pliki przeznaczone do druku powinny być przygotowane w rozdzielczości 300 dpi.

    • Przestrzeń kolorystyczna 

      Przestrzeń kolorystyczna, w której powinny być przygotowane Twoje pliki, zależy od technologii, w której docelowo będzie drukowany zamówiony produkt. Jeśli drukujesz na ploterze lub w technologii LAB, Twoje pliki powinny mieć przestrzeń kolorystyczną RGB. Jeśli drukujesz na HP Indigo, to pliki muszą być zapisane w kolorystyce CMYK.

    • Kolejność stron i podpisywanie

      Jeśli przygotowujesz do druku pliki w formacie .jpg do albumu lub innego produktu wielostronicowego, każdy plik powinien być podpisany numerem w następującej sekwencji: 01.jpg, 02.jpg, 03.jpg.... 30.jpg itd. Numer odpowiada kolejności umieszczenia strony w albumie.

      Wszystkie pliki powinny mieć tę samą orientację i ten sam format. 

      W przypadku wielostronicowych plików pdf. wszystkie strony powinny mieć taką samą orientację, być ustawione w docelowej kolejności i posiadać ten sam format. 

    • Nafarbienie i czerń głęboka

      Informacja dla drukujących w technologii HP Indigo.

      Nafarbienie to suma intensywności każdej z użytych farb. Jeśli nafarbienie będzie za wysokie, to pojawią się problemy w druku, takie jak np. kompletne zalanie farbą danego obszaru pracy, przez co szczegóły w cieniach będą niewidoczne. Maksymalna dopuszczalna wartość nafarbienia nie powinna być wyższa niż 300%.

      Czerń głęboka to kolor zbudowany z czterech podstawowych kolorów poligraficznych CMYK. Stosuje się ją w celu uzyskania jednolitej apli w kolorze czarnym. Zastosowanie w takim przypadku 100% wartości dla Black może nie dać nam satysfakcjonującego efektu (mogą być widoczne prześwity podłoża). W celu uzyskania głębokiej czerni najlepiej dobrać składowe kolorów: C-40%, M-30%, Y-30%, K-100%, ale w tym przypadku maksymalna wartość nafarbienia nie powinna być większa niż 220%.

    • Korzystanie z szablonów

      W naszym serwisie dostępne są szablony do każdego produktu przygotowane w programie Adobe Photoshop. Korzystaj z nich podczas projektowania i przygotowywania swoich plików do druku. Pomogą Ci w odpowiednim ustawieniu zdjęć, zarówno na rozkładówkach, jak i na okładkach. Pamiętaj, aby przed zapisem pliku usunąć szablon ze zdjęć - służy on tylko do podglądu dla Ciebie.

      Aby uniknąć pomyłek, sugerujemy zachowanie naszego nazewnictwa z szablonów.

    • Profile ICC

      Dostarczone pliki do druku powinny być przygotowane w kolorystyce sRGB, RGB lub CMYK. Wszystkie profile ICC nakładane są w naszej drukarni przed wydrukiem.

  • Albumy fotograficzne

    • Format pliku - jpg czy pdf?

      Format pliku zależy od technologii, w której docelowo będzie drukowany album. 

      Jeśli wybierasz druk na ploterze lub w technologii LAB, przygotuj pliki w formacie .jpg i w przestrzeni kolorystycznej RGB. 

      Jeśli drukujesz na HP Indigo, musisz przygotować pliki w formacie .pdf i w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

      Pamiętaj, że to rodzaj papieru wpływa na dobór odpowiadającej mu technologii druku. Dlatego decydując się na wybrany typ papieru dostępny w naszym serwisie, miej na uwadze odpowiednie przygotowanie plików do wybranego przez Ciebie sposobu druku. 

    • Rozkładówki

      Albumy fotograficzne powinny być przygotowane w rozkładówkach, nie jako pojedyncze strony.

    • Okładki

      Przygotowanie pliku do okładki albumu zależy od typu okładki. Jeśli wybierasz tylko materiał (ekoskórę lub płótno), nie musisz dosyłać żadnego pliku. Jeśli zdecydujesz się na okładkę z kolekcji okna lub kolekcji akryl, skorzystaj z dostępnych szablonów, które pomogą Ci dostosować zdjęcie do rodzaju okienka. Jeśli drukujesz album Standard Plus lub wybierzesz okładkę fotograficzną, przygotuj projekt zgodnie z szablonem, pamiętając o zawinięciach, spadach i odpowiedniej grubości grzbietu (zależnej od rodzaju papieru i liczby stron w albumie).

    • Wyklejki

      Wyklejki podobnie jak wewnętrzne strony albumu powinny być przygotowane rozkładówkami. Drukowane są na ploterze, w związku z czym należy je zapisać do formatu .jpg w przestrzeni kolorystycznej RGB. Jeśli wybierasz zadruk obu wyklejek, pamiętaj, aby poinformować nas w nazwie pliku, która wyklejka jest przednia, a która tylna. 

    • Kolejność stron i podpisywanie

      Jeśli przygotowujesz każdą stronę osobno (np. w formacie .jpg), każdy plik powinien być podpisany numerem w następującej sekwencji: 01.jpg, 02.jpg, 03.jpg.... 30.jpg itd.

      Wszystkie pliki powinny mieć tę samą orientację i ten sam format. 

      W przypadku wielostronicowych plików pdf. wszystkie strony powinny mieć taką samą orientację, być ustawione w docelowej kolejności i posiadać ten sam format. 

  • Albumy Tradycyjne

    • Okienka i akryle ze zdjęciami

      Jeśli zamawiasz album tradycyjny z okładką z kolekcji okien lub akryli, musisz posłużyć się szablonem dostępnym na naszej stronie. W zakładce „do pobrania” wybierz format albumu i typ okienka, które Cię interesują, i ściągnij szablon. Umieść w nim swoje zdjęcie i dopasuj do wielkości okienka. Wyślij nam plik w formacie .jpg, pamiętając o ściągnięciu rozryski szablonu przed zapisaniem.

    • Okładka fotograficzna

      W przypadku okładki fotograficznej, należy w formacie pliku uwzględnić podwójny format (przód i tył okładki), szerokość grzbietu, miejsce potrzebne na zawinięcie i spady. Zachęcamy do skorzystania z szablonu. Plik należy zapisać do formatu .jpg w przestrzeni kolorystycznej RGB, pamiętając o wcześniejszym usunięciu rozryski szablonu. 

  • Fotoksiążki

    • Ogólne zasady

      Wszystkie książki fotograficzne drukowane są w technologii cyfrowo-offsetowej HP Indigo. Dlatego pliki do tych produktów należy przygotowywać w formacie .pdf i w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Wielostronicowy plik .pdf powinien mieć wszystkie strony w tym samym formacie (z uwzględnieniem spadów po 3 mm z każdej strony), w tej samej orientacji oraz w docelowej kolejności. Do fotoksiążek przyjmowane są pliki tylko w osobnych stronach (nie dopuszcza się plików przygotowywanych w rozkładówkach). Okładki należy zapisać w osobnym pliku, przygotowanym zgodnie z szablonami dostępnymi na stronie. Przy projektowaniu okładki do fotoksiążki, należy pamiętać o zawinięciach i szerokości grzbietu, który zależy od liczby stron oraz od użytego papieru.

    • Classic / Classic Plus

      Pliki do książki fotograficznej Classic / Classic Plus należy przygotować zgodnie z szablonami dostępnymi na stronie. Strony środka i okładka powinny być przygotowane w osobnych plikach. 

    • Książka PRO

    • Książka Izzy

    • Książka Szyta

      Książka szyta drukowana jest w technologii HP Indigo. Pliki należy zapisać do formatu .pdf, w rozdzielczości 300 dpi i w kolorystyce CMYK. Wielostronicowy plik .pdf powinien zawierać pojedyncze strony, ustawione w docelowej kolejności - wszystkie strony muszą mieć ten sam format (z uwzględnieniem spadów po 3 mm z każdej strony) oraz być ustawione w tej samej orientacji. Nie przyjmujemy plików w rozkładówkach ani gotowych impozycji. 

      Podczas projektowania warto mieć na uwadze, że książka szyta jest ósemkami, co oznacza, że można wykorzystać miejsce pełnej rozkładówki (środek składki, gdzie widoczne są nici) na umieszczenie pełnego zdjęcia przechodzącego na dwie strony.

  • Zdjęcia / odbitki

    Zdjęcia do druku powinny być zapisane w formacie .jpg w przestrzeni kolorystycznej RGB, w rozdzielczości co najmniej 300 dpi.

  • Fotoobrazy / Fotoplakaty

    • Plakaty

      Plakaty drukowane są na ploterze. Pliki do druku w tej technologii powinny być przygotowane w formacie .jpg, w rozdzielczości 300 dpi i w przestrzeni kolorystycznej RGB. Należy przygotować je w docelowym formacie z uwzględnieniem spadów po 5 mm.

    • Nadruk na piance

      Pliki do druku na piance powinny być przygotowane zgodnie z zasadami ogólnymi przygotowywania plików do druku (#link zasady ogolne). 

      Druk na piance wykonywany jest na ploterze, dlatego pliki muszą być zapisane w formacie .jpg w przestrzeni kolorystycznej RGB. Pliki powinny posiadać po 5 mm spadów z każdej strony.

    • Bladeramy

      Pliki do bladeram należy przygotować w formacie .jpg, w przestrzeni kolorystycznej RGB w docelowym formacie z uwzględnieniem dodatkowego obszaru (z grafiką) na boki ramy oraz na zawinięcie. 

      Zalecamy skorzystanie z szablonu do bladeram, który wskazuje miejsce boku i miejsce zawinięcia. Bok ramy oraz zawinięcie mają po 2,5 cm - zdjęcie należy umieścić tak, aby sięgało krawędzi z każdej strony. W przeciwnym wypadku boki mogą zostać niezadrukowane w pełni lub zupełnie puste.

  • Nośniki danych

    • CD Box Light / DVD Box Light

      Przy przygotowywaniu plików do produktu CD Box / DVD Box Light należy korzystać z szablonów dostępnych na stronie w zakładce „Pliki do pobrania”. Należy wybrać rodzaj pudełka na płyty oraz liczbę płyt w środku (pudełko z jedną płytą ma mniejszy grzbiet niż pudełko z dwoma płytami).

      W przypadku tego produktu można zadrukowywać całą zewnętrzną część (włącznie z grzbietem), jak i strony w środku (w środku zadrukowanie grzbietu jest niemożliwe).  

      Po przystosowaniu swojego zdjęcia lub projektu do szablonu, należy zapisać plik do formatu .pdf bez rozryski, która służy jedynie do podglądu. 

    • CD Box / DVD Box

      Przy przygotowywaniu plików do produktu CD Box / DVD Box należy korzystać z szablonów dostępnych na stronie w zakładce „Pliki do pobrania”. Należy wybrać rodzaj pudełka na płyty oraz liczbę płyt w środku (pudełko z jedną płytą ma mniejszy grzbiet niż pudełko z dwoma płytami).

      W przypadku tego produktu można zadrukowywać całą zewnętrzną część, jak i wewnętrzną (włącznie z grzbietem).  

      Po przystosowaniu swojego zdjęcia lub projektu do szablonu, należy zapisać plik do formatu .pdf bez rozryski, która służy jedynie do podglądu. 

    • CD Box z książeczką

      Przy przygotowywaniu plików do produktu CD Box z książeczką należy korzystać z szablonów dostępnych na stronie w zakładce „Pliki do pobrania”. W przypadku tego produktu można zadrukowywać całą zewnętrzną część (włącznie z grzbietem), jak i jedną stronę w środku (miejsce, gdzie będzie znajdować się płyta). Na prawej stronie w środku CD Boxa przyklejana jest książeczka, w związku z czym ta strona pozostaje niezadrukowana.

      Książeczkę do CD Boxa należy przygotować zgodnie z szablonem. Trzeba mieć na uwadze, że maksymalna liczba stron to 16. Zdjęcia można zamieszczać tylko na 15 stronach (ostatnia strona jest przyklejana do pudełka). Plik do książeczki należy zapisać do formatu .pdf, w rozdzielczości 300 dpi i w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

    • Nadruk na CD

      Plik do druku na CD należy zapisać w formacie .jpg w rozdzielczości 300 dpi w przestrzeni kolorystycznej RGB. Przy dostosowywaniu formatu, należy skorzystać z szablonu dostępnego w zakładce „Pliki do pobrania”. Szablon wskazuje miejsce, które będzie zadrukowane, oraz środek płyty (dziurka). Należy dopasować zdjęcie / projekt do formatu szablonu oraz ułożyć w ten sposób, aby istotne elementy zdjęcia nie znajdowały się w miejscach, które nie będą drukowane (dziurka). Plik należy zapisać do formatu .jpg bez szablonu.

  • Pudełka na zdjęcia i albumy

    Przy projektowaniu plików na produkty takie jak pudełka na odbitki oraz szuflady na albumy najlepiej skorzystać z szablonów dostępnych w zakładce „Do pobrania”. Zdjęcia należy dostosować do formatu w szablonie i przygotować je zgodnie z instrukcją. Następnie plik należy zapisać do formatu .jpg bez rozryski szablonu, która służy jedynie do podglądu. Pliki powinny mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 300 dpi i kolorystykę RGB.

  • Fotogadżety

    • Minialbum i pocket album

      Aby poprawnie zaprojektować minialbum i pocket album, należy skorzystać z szablonów dostępnych w zakładce „Do pobrania”. 

      Minialbum i pocket album drukowane są w technologii LAB. Dlatego pliki należy zapisać w formacie .jpg w przestrzeni kolorystycznej RGB. 

    • Pudełka na pendrive

      Pliki do tego produktu powinny być przygotowane według szablonu dostępnego w zakładce „Do pobrania”. Należy zapisać je do formatu .pdf w kolorystyce CMYK. 

  • Papeteria

    Pliki do papeterii powinny zostać przygotowane zgodnie z szablonami dostępnymi w zakładce „Do pobrania”.  Należy zapisać je w odpowiednim formacie, w rozdzielczości 300 dpi, w kolorystyce CMYK (druk na HP Indigo) oraz w formacie .pdf